Prawo transportowe 02.01.2025
4

Przewóz towarów niebezpiecznych (ADR) w transporcie drogowym - wszystko, co musisz wiedzieć

Poznaj najważniejsze zasady dotyczące ADR

Przewóz materiałów niebezpiecznych

Transport towarów niebezpiecznych podlega międzynarodowym regulacjom ADR, czyli umowie europejskiej dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Jednak, z uwagi na swoją specyfikę, szczegóły dotyczące przewozu drogowego tego typu towarów zmieniają się nawet kilka razy w roku. W tym artykule przyjrzymy się procedurom i zasadom ADR, samej definicji ładunków niebezpiecznych, ich klasyfikacji oraz dokumentacji.

Spis treści:

  1. ADR – co to jest i jakie są klasy ADR?
  2. Jakie są zasady transportu materiałów niebezpiecznych?
  3. Które dokumenty są niezbędne do przewozu materiałów niebezpiecznych
  4. W jaki sposób i czym przewozić ładunki ADR?
  5. Co zmieni się w prawie transportowym ADR od 1 stycznia 2025 r.?

Ładunki niebezpieczne (ADR) – co się do nich zalicza i jakie są klasy ADR?

Towary niebezpieczne to materiały, które w trakcie transportu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, życia lub środowiska. Sam skrót ADR to Accord européen relatif au transport international des marchandises dangereuses par route, czyli umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, znana również jako konwencja ADR.

Zgodnie z ustawą o przewozie towarów niebezpiecznych, klasyfikowane są one według dziewięciu klas, które odzwierciedlają rodzaj zagrożenia, jakie mogą stwarzać.

Klasyfikacja towarów niebezpiecznych ADR

🔴Klasa 1 – materiały i przedmioty wybuchowe,

🔴Klasa 2 – gazy,

🔴Klasa 3 – materiały ciekłe łatwopalne,

🔴Klasa 4.1 – materiały stałe łatwopalne, materiały samoreaktywne, materiały wybuchowe stałe odczulone,

🔴Klasa 4.2 – materiały samozapalne,

🔴Klasa 4.3 – materiały wytwarzające łatwopalne gazy w zetknięciu z wodą,

🔴Klasa 5.1 – materiały utleniające,

🔴Klasa 5.2 – nadtlenki organiczne,

🔴Klasa 6.1 – materiały trujące,

🔴Klasa 6.2 – materiały zakaźne,

🔴Klasa 7 – materiały promieniotwórcze,

🔴Klasa 8 – materiały żrące,

🔴Klasa 9 – różnorodne materiały i przedmioty niebezpieczne.

Jak określa konwencja ADR, każda z tych klas wymaga specyficznych środków bezpieczeństwa w trakcie przewożenia materiałów niebezpiecznych.

Zasady transportu materiałów niebezpiecznych

Transport towarów niebezpiecznych obowiązuje szereg przepisów, które znajdują się w ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych oraz w regulacjach ADR. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo transportu spoczywa na nadawcy, przewoźniku oraz odbiorcy.

Kto odpowiada za bezpieczeństwo przewozu?

  • Nadawca – jest odpowiedzialny za właściwe pakowanie i oznakowanie towarów.
  • Przewoźnik – jest zobowiązany do transportu zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz standardami bezpieczeństwa.
  • Odbiorca – jest odpowiedzialny za odbiór towaru oraz zapewnienie jego dalszego bezpiecznego przechowywania i użytkowania.

Każda z tych ról ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpiecznego przewozu towarów niebezpiecznych.

Dokumenty niezbędne do przewozu materiałów niebezpiecznych

Aby przewozić towary niebezpieczne, kierowca musi posiadać odpowiednią dokumentację. Właściwe przygotowanie formalności jest niezbędne do uniknięcia problemów prawnych oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas przewozu.

  • Zezwolenie na przewóz towarów niebezpiecznych,
  • Dokumenty przewozowe z numerami UN (numerami identyfikacyjnymi ładunków),
  • Informacje o rodzaju i ilości transportowanego towaru,
  • Certyfikaty dotyczące transportu materiałów niebezpiecznych.

Sposoby przewozu towarów niebezpiecznych i rodzaje naczep

Transport towarów niebezpiecznych można realizować na różne sposoby, w zależności od rodzaju ładunku oraz wymagań technicznych. W kontekście transportu drogowego, wyróżniamy następujące metody:

  • W sztukach: Przewóz pojedynczych opakowań, takich jak beczki czy kontenery; każda przesyłka musi być odpowiednio oznakowana.
  • Luzem: Transport materiałów, które są przewożone w formie sypkiej lub płynnej, bez pakowania w jednostkowe opakowania; wymaga to zastosowania odpowiednich środków ostrożności.
  • W cysternach: Dedykowane pojazdy do przewozu cieczy niebezpiecznych, które wymagają specyficznego wyposażenia i procedur.

Transport ADR - najczęściej stosowane naczepy:

  1. Cysterny – używane do przewozu cieczy, gazów oraz materiałów chemicznych w stanie płynnym. Cysterny muszą być odporne na korozję i wytrzymywać wysokie ciśnienia.
  2. Kontenery ADR – standardowe kontenery wyposażone w odpowiednie oznaczenia i zabezpieczenia, idealne do przewozu materiałów sypkich, zapakowanych chemikaliów czy odpadów niebezpiecznych.
  3. Naczepy skrzyniowe lub plandekowe z odpowiednimi oznaczeniami ADR – stosowane do przewozu materiałów zapakowanych, takich jak baterie litowe czy substancje chemiczne w beczkach lub kartonach.
  4. Naczepy chłodnicze – używane, gdy materiały ADR wymagają utrzymania określonej temperatury podczas transportu, np. niektóre substancje chemiczne wrażliwe na temperaturę.
  5. Naczepy specjalistyczne – zaprojektowane do transportu nietypowych towarów, takich jak wybuchowe materiały lub toksyczne gazy.

❗Ważne: Każdy rodzaj naczepy musi być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia techniczne i oznaczenia zgodne z klasą przewożonego materiału ADR.

                                                                                                                                    

Zajmujesz się przewozem towarów niebezpiecznych ADR lub zlecasz ich transport? Zapewnij swojej firmie ciągłość zleceń - wyszukuj stałych zleceniodawców i zleceniobiorców na jednej z największych giełd transportowych w Europe.

Na Giełdzie Transportowej TIMOCOM zleceniodawcy wystawiają oferty ładunków na różne rodzaje naczep oraz powierzchnie ładunkowe przeznaczone do transportu towarów niebezpiecznych ADR, jak m.in. cysterny, kontenery, chłodnie.

                                                                                                                                    

Przewóz towarów niebezpiecznych w transporcie drogowym – zmiany w prawie od 1 stycznia 2025 r.

Jak wspomnieliśmy, wytyczne dotyczące transportu towarów ADR zmieniają się co jakiś czas. Jak podają eksperci DEKRA, od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe regulacje dotyczące transportu towarów niebezpiecznych, obejmujące zarówno transport drogowy, śródlądowy, jak i lotniczy. Zmiany wprowadzają obowiązek stosowania czterocyfrowych kodów unijnych do oznaczania towarów, a także nowe przepisy dotyczące transportu baterii litowych i sodowych oraz pojazdów elektrycznych. Dla transportu drogowego i śródlądowego przewidziano półroczny okres przejściowy do 30 czerwca 2025 roku, natomiast transport lotniczy musi od razu dostosować się do nowych wymagań.

Szukasz zaufanego przewoźnika ADR lub sam szukasz zleceń na transport ładunków ADR?

W TIMOCOM Marketplace znajdziesz produkty i usługi, które ułatwiają wyszukiwanie oraz organizację transportu towarów niebezpiecznych. Weryfikacja firmy przed dołączeniem do TIMOCOM, System Ocen oraz pieczęć Business Partner Check to elementy, które pomagają wybrać odpowiedniego partnera biznesowego oraz wyróżnić się spośród na tle pozostałych zleceniobiorców. Sprawdź, na co zwrócić uwagę poszukując odpowiedniego przewoźnika do transportu ładunków specjalnych.

 

Przeczytaj także: Jak zlecić transport specjalny?

Patrycja Hamielec

Patrycja Hamielec

Content Specialist

Pop-up image
Chcesz mieć aktualne artykuły z branży TSL w zasięgu ręki?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco
z wiadomościami ze świata transportu i logistyki!

Do góry