Prawo transportowe 16.01.2025
4

Transport drewna – jak go zorganizować?

Sprawdź, kluczowe elementy dotyczące bezpiecznego przewozu drewna

Transport drewna (1)

Droga, jaką musi pokonać drewno wymaga specjalistycznego pojazdu, ale i wykwalifikowanego przewoźnika. Wiedza na temat aktualnych przepisów prawnych, warunków dotyczących bezpieczeństwa i cen drewna, jak również umiejętność planowania tras i zarządzania łańcuchem dostaw to pakiet nieocenionych umiejętności przewoźnika zajmującego się transportem. Sprawdź, czy jesteś jednym z nich – przeczytaj nasz artykuł i realizuj transport drewna kompleksowo.

Spis treści:

  1. Jakie pojazdy wykorzystywane są do transportu drewna?
  2. Jakie są warunki bezpiecznego przewozu drewna? Dłużyca, tarcica, drewno opałowe
  3. Ile wynosi cena drewna za kilometr?
  4. W jaki sposób podnieść efektywność transportu drewna?

Pojazdy wykorzystywane do transportu drewna

Transport drewna wymaga zastosowania pojazdów ciężarowych, dostosowanych do rodzaju i ilości przewożonych ładunków, a także warunków terenowych. W przypadku przewozu drewna w postaci dłużycy, często stosuje się specjalistyczne naczepy, które pozwalają na bezpieczne i stabilne transportowanie długich elementów, takich jak bale czy kłody. Z kolei do przewozu drewna opałowego, tarcicy czy krótszych fragmentów drewna, odpowiednie będą wywrotki, które umożliwiają szybki załadunek i rozładunek. Obecnie najchętniej korzysta się z ciężarówek z HDS (hydrauliczny dźwig samochodowy). Hydrauliczne dźwigi samochodowe znajdują zastosowanie w trudnych warunkach, gdzie konieczne jest podnoszenie ciężkich bali drewna, na przykład podczas załadunku w lesie.

Warunki bezpiecznego przewozu drewna

Podstawą bezpiecznego transportu drewna jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Różni się ono w zależności od tego, jaki rodzaj drewna jest przewożony. Poniżej opisujemy najważniejsze zasady bezpiecznego transportu dłużycy, tarcicy i drewna opałowego.

Drewno dłużycowe

Transport dłużycy

Przewóz dłużycy drewnianej, czyli długich pni ściętego drzewa z usuniętymi wierzchołkami i gałęziami, wymaga użycia specjalistycznych pojazdów ciężarowych, wyposażonych w kłonice. Te metalowe szkielety umożliwiają odpowiedni transport i zabezpieczenie ciężkich i długich bali drewna. Z uwagi na specyfikę drewna i jego gabaryty transport dłużycy wymaga dużej precyzji i doświadczenia ze strony firmy przewozowej.

Drewno tarcica

Transport tarcicy

Tarcica, czyli deski powstałe w wyniku przetarcia drewna okrągłego w procesie obróbki, wydaje się o wiele mniej wymagająca w transporcie. Jednak z uwagi na jej pakowanie, mocowanie i zabezpieczanie, trzeba pamiętać o kilku istotnych elementach:

  • Tarcica transportowana jest w pakietach.
  • Każdy pakiet zabezpieczany jest taśmami stalowymi.
  • Dodatkowo stosowane są ochraniacze narożnikowe na rogach pakietów, drewniane podpory pod pakietami, odciągi przepasujące ładunek od góry.

Zastosowanie wyżej wymienionych zasad bezpiecznego transportu drewna chroni go przed przemieszczaniem się i uszkodzeniami, jak również chroni uczestników ruchu drogowego w przypadku ewentualnych awarii czy wypadku.

Drewno opałowe

Transport drewna opałowego

W przypadku transportu drewna opałowego warto wziąć pod uwagę jego przeznaczenie – materiał wykorzystywany do ogrzewania musi być zabezpieczony przed tym, co może obniżyć jego wartość energetyczną, czyli przed wilgocią, pleśnią i owadami typu korniki. W tym celu należy skorzystać z mierników wilgotności, plandek chroniących opał przed opadami, a także zadbać o odpowiednie warunki przechowywania tego typu drewna. W transporcie drewna opałowego również niezbędne będą takie zabezpieczenia, jak pasy mocujące i specjalne folie do stabilizacji ładunku.

Przepisy dotyczące transportu drewna określono w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie sposobu przewozu ładunku. W dokumencie znajdziemy również zalecenia odnoszące się do technik mocowania ładunku i pozostałych działań, których celem jest bezpieczny transport drewna.

Poniżej przedstawiamy kluczowe elementy mocowania drewna okrągłego oraz dłużycowego:

Transport drewna - mocowanie

Szczegóły dotyczące mocowania i ułożenia drewna okrągłego i dłużycowego, znajdziesz tutaj.

Ceny transportu drewna

W 2025 roku cena za kilometr transportu drewna w Polsce to ok. 5-10 zł. Koszt transportu drewna zależy jednak od kilku czynników, jak:

  • region,
  • ukształtowanie terenu,
  • długość trasy,
  • rodzaj drewna,
  • rodzaj pojazdu.

Cena drewna za kilometr na niewielkim odcinku, z wykorzystaniem standardowej naczepy z całą pewnością będzie różnić się od stawki za przewóz drewna na dłuższym dystansie z wykorzystaniem specjalistycznego pojazdu z dźwigiem hydraulicznym. Warto mieć na uwadze, że więcej zapłacimy za profesjonalne i kompleksowe usługi firmy, która posiada odpowiednie zezwolenia oraz doświadczenie w tego typu przewozach.

Usługi transportowe na przewóz drewna

Jak wspomnieliśmy, transport drewna wymaga znajomości przepisów i technik podnoszących bezpieczeństwo przewozu. Niezbędnym elementem jest również odpowiedni pojazd, który poradzi sobie nawet w trudnych warunkach drogowych. Warto pamiętać także o uprawnieniach przewoźnika, jak zezwolenie na transport drewna. Dodatkowo, ważnym punktem jest planowanie tras, które pomaga zwiększyć efektywność przewozu, ale i minimalizuje ryzyko związane z przejazdem przez tereny o ograniczonej dostępności.

Na Giełdzie Transportowej TIMOCOM zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy zajmujący się transportem drewna mają dostęp do nawet 1 miliona ofert ładunków i pojazdów dziennie oraz usług, takich jak Planer Tras, Monitoring ładunku w czasie rzeczywistym, a także weryfikacja dokumentów i zezwoleń partnera biznesowego w ramach Business Partner Check.

Jeśli chcesz zlecić transport drewna lub posiadasz naczepę i szukasz ofert ładunku od wiarygodnych zleceniodawców, znajdziesz je na Giełdzie Transportowej TIMOCOM:

 

Przeczytaj także:

Transport odpadów – wymagania
Przewóz towarów niebezpiecznych (ADR)
 

Patrycja Hamielec

Patrycja Hamielec

Content Specialist

Pop-up image
Chcesz mieć aktualne artykuły z branży TSL w zasięgu ręki?

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco
z wiadomościami ze świata transportu i logistyki!

Do góry