Rozmieszczenie palet na naczepie – jak to zrobić prawidłowo?
Sprawdź, jakie są najważniejsze zasady rozmieszczenia palet na naczepie
Prawidłowe ułożenie palet na naczepie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, efektywności transportu towarów oraz bezpieczeństwa ładunku. Co, jeśli mamy do dyspozycji różne rodzaje palet i różne typy pojazdów?
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje i wymiary palet? Jak powinno wyglądać ich prawidłowe rozmieszczenie?
- Ile palet wchodzi na standardowego "tira"?
- Jak załadować 33 palety na standardową naczepę?
- Ile pustych palet 120x80 zmieści się na standardowej naczepie?
- Jak rozmieścić palety 120x120 i ile można ich załadować?
- Ile palet wchodzi na standardową ciężarówkę, a ile na zestaw?
- Jak obliczyć współczynnik wypełnienia ładowności, współczynnik wypełnienia naczepy (powierzchni) oraz ładowności naczepy tira?
- Jak szybko obliczyć, ile palet wejdzie na "tira"?
- Kto jest odpowiedzialny za prawidłowe rozmieszczenie palet na naczepie?
- Podsumowanie – najważniejsze zasady rozmieszczenia ładunku na naczepie.
Rodzaje i wymiary palet a ich prawidłowe rozmieszczenie
Odpowiednie rozmieszczenie palet na naczepie zależy od kilku czynników, w tym rodzaju i wymiarów palet. Standardowe europalety są powszechnie stosowane w Europie i charakteryzują się wymiarami 120 x 80 cm. Palety przemysłowe są nieco większe niż europalety (ich wymiary to 120 x 100 cm), co pozwala na pomieszczenie większej ilości towarów na jednej palecie, a to z kolei przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz obniżenie kosztów transportu. Istnieje wiele innych rodzajów palet, jak m.in. palety plastikowe i palety stringer, które są lżejsze i łatwiejsze w załadowywaniu na różne środki transportu. Przykładowo, palety plastikowe wykonane są z tworzywa sztucznego PE, co przekłada się na mniejszą wagę ładunku, palety stringer zaś mają specyficzną konstrukcję wzbogaconą o belki podtrzymujące, zwane właśnie "stringerami". Pomimo swojej budowy, palety plastikowe i palety stringer mają takie same wymiary, jak palety przemysłowe, a ich liczba na naczepie nie powinna przekraczać 33 na podłodze i 66 w przypadku piętrowania.
Jeśli więc zastanawiasz się, ile palet Euro lub palet przemysłowych wchodzi na naczepę, musisz wziąć pod uwagę nie tylko ich wymiary, ale również ilość palet.
Towar na naczepie – optymalne rozmieszczenie palet
Ile palet wchodzi na "tira"? Standardowa naczepa o długości 13,6 metra może pomieścić do 33 palet typu euro (120 x 80 cm), ustawionych w trzech rzędach po 11 palet. Jeśli chodzi o palety przemysłowe, które są nieco dłuższe (1200 x 1000 mm), ich liczba na standardowej naczepie ciężarówki o wymiarach 13,6 x 2,24 x 2,7 m, nie może przekroczyć 26 sztuk. Oczywiście, liczba palet może się różnić w zależności od rodzaju naczepy, specyfikacji i rodzaju towaru – więcej palet wchodzi na naczepy z systemem podwójnych pokładów (double-deck). Ważne jest również, ile m3 ma naczepa "tira" i jaką ma dostępną przestrzeń ładunkową.
Jak załadować 33 palety na standardową naczepę?
Aby załadować 33 palety euro na standardową naczepę "tira", należy zastosować układ, w którym palety są ustawiane w 11 rzędach po 3 palety na szerokość. Takie ułożenie zapewnia maksymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej. Ważne jest, aby palety ustawione były ciasno, bez zbędnych przerw, co zminimalizuje ryzyko przesuwania się ładunku. Transport palet to nie wszystko – należy pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu ładunku pasami mocującymi.
Ile pustych palet euro wchodzi na naczepę?
Na standardową naczepę (o długości 13,6 metra) można załadować około 500 pustych palet euro (120x80 cm). Palety układa się w wysokie stosy, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni pionowej.
Ile palet 120x100 na "tira"?
Przy rozmieszczaniu palety przemysłowej na naczepę "tira" należy uwzględnić kilka czynników, m.in. rodzaju naczepy i sposobu układania palet.
Biorąc pod uwagę, że wymiary naczepy to 13,6 x 2,45 x 2,7 m na powierzchni podłogi możemy ułożyć :
- Szerokość tira: 245 cm / 120 cm = 2 palety w jednym rzędzie.
- Długość tira: 13,6 m (1360 cm) / 100 cm = 13 palet w jednym rzędzie.
Oznacza to, że na podłodze naczepy ciężarówki o standardowych wymiarach zmieści się 26 palet przemysłowych.
Jeśli palety są piętrowane układane jedna na drugiej, zakładając, że wysokość palet z towarem na to pozwala, na naczepie "tira" można zmieścić 52 palety (26 palet na podłodze i 26 palet na górze).
Ile palet 120x120 wchodzi na naczepę?
Palety o wymiarach 120x120 cm są większe od standardowych palet euro, dlatego na standardową naczepę można załadować 26 takich palet. Palety te ustawia się w dwóch rzędach po 13 palet na szerokość, co zapewnia maksymalne wykorzystanie przestrzeni.
Ile palet wchodzi na standardową ciężarówkę, a ile na zestaw?
Na standardową naczepę można załadować 33 palety euro (120x80 cm). Układ ten wynika z rozmiaru przestrzeni ładunkowej, która pozwala na umieszczenie palet w trzech rzędach po 11 palet w każdym rzędzie.
Zestaw, czyli pojazd z naczepą i przyczepą, może pomieścić więcej palet niż standardowa naczepa. Na zestaw można załadować około 38-40 palet euro, w zależności od specyfikacji pojazdu.
Szukasz ładunków lub powierzchni transportowych? Na Giełdzie Transportowej TIMOCOM znajdziesz ładunki na różne rodzaje naczep.
Rozmieszczenie palet w busie do 3,5 tony ładowności
Rozmieszczenie palet euro (120x80 cm) i palet przemysłowych (120x100 cm) w busie do 3,5 tony wymaga optymalizacji miejsca, ponieważ wymiary ładowni są ograniczone. Typowe busy o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t mają różne wymiary ładowni, ale te najpopularniejsze wynoszą 3,2-4,5 m długości, 1,8 m szerokości, 1,7-2,2 m wysokości.
Ile palet zmieści się w busie?
- Palety euro (120 x 80 cm): w busie o długości 3,2 m zmieścisz 2 palety, a w busie o długości 4,5 m zmieścisz 3 palety euro w jednym rzędzie. Piętrowanie może podwoić liczbę palet.
- Palety przemysłowe (120 x 100 cm): w busie o długości 3,2 m zmieścisz 2 palety przemysłowe, a w busie o długości 4,5 m zmieścisz 3 palety przemysłowe.
- Łączenie palet euro i przemysłowych: musisz rozmieścić je wzdłuż busa, jedna za drugą, ponieważ różnica w szerokości nie pozwala na ułożenie ich obok siebie.
Jak obliczyć współczynnik wypełnienia ładowności?
Współczynnik wypełnienia ładowności można obliczyć dzieląc objętość ładunku przez objętość przestrzeni ładunkowej. Otrzymany wynik wyrażany jest w procentach i pokazuje, jak efektywnie wykorzystana została przestrzeń naczepy. Wysoki współczynnik oznacza, że przestrzeń została dobrze zagospodarowana.
Co to jest wskaźnik ładowności?
Wskaźnik ładowności to stosunek rzeczywistej masy ładunku do maksymalnej dopuszczalnej ładowności pojazdu. Jest to ważny parametr, który pozwala upewnić się, że pojazd nie jest przeciążony, co mogłoby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo transportu oraz zużycie paliwa.
Jak obliczyć współczynnik wykorzystania powierzchni?
Współczynnik wykorzystania powierzchni określa, jak dobrze zagospodarowana jest powierzchnia ładunkowa naczepy. Można go obliczyć, dzieląc powierzchnię zajętą przez ładunek przez całkowitą przestrzeń ładunkową pojazdu.
Jak obliczyć ładowność naczepy?
Ładowność naczepy to maksymalna masa ładunku, jaką można załadować na pojazd. Aby obliczyć, ile palet wejdzie na naczepę, należy znać dopuszczalną masę całkowitą pojazdu oraz masę własną naczepy.
Kalkulator ładowności naczepy – jak obliczyć ile palet wejdzie na "tira"?
Aby dokładnie obliczyć, ile palet zmieści się na tira, można skorzystać z kalkulatora załadunku dostępnego online. Wystarczy wprowadzić wymiary palet oraz naczepy, a kalkulator automatycznie wyliczy maksymalną liczbę palet, które można załadować.
Kto odpowiada za rozmieszczenie ładunku na naczepie?
Odpowiedzialność za prawidłowe rozmieszczenie ładunku na naczepie leży przede wszystkim po stronie nadawcy towaru, który powinien przygotować ładunek zgodnie z przepisami transportowymi. Kierowca również ma obowiązek sprawdzić, czy ładunek jest prawidłowo rozmieszczony i zabezpieczony. W razie nieprawidłowości kierowca powinien odmówić rozpoczęcia transportu towarów, gdyż w przypadku kontroli drogowej to on będzie odpowiadał za przekroczenie norm dotyczących masy i bezpieczeństwa.
Rozmieszczenie palet na naczepie – kluczowe wskazówki
- Równomierne rozlokowanie palet – unikamy nadmiernego obciążenia jednej strony naczepy i rozmieszczamy towar uwzględniając przestrzeń ładunkową pojazdu. Palety powinny być rozłożone równomiernie na całej powierzchni naczepy, aby zapobiec przesuwaniu się towaru podczas jazdy.
- Zabezpieczenie ładunku – stosujemy pasy mocujące, narożniki ochronne, maty antypoślizgowe. Warto uwzględnić dodatkowe zabezpieczenie ładunku, np. owinięcie palet folią stretch, która ochroni towary umieszczone na naczepie przed wilgocią, kurzem, zapachami, itp.
- Unikanie nadmiernych odstępów – redukujemy puste przestrzenie i ustawiamy palety tak, aby były ciasno obok siebie. Odstępy mogłyby spowodować przemieszczanie się ładunku wpłynąć na bezpieczeństwo całego transportu.
- Odpowiednie rozłożenie ciężaru – cięższe palety umieszczamy bliżej środka naczepy, a lżejsze na końcach, co wpływa na lepsze rozłożenie sił działających na pojazd. Ważne jest, aby nie przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu.
- Dodatkowe zabezpieczenia i sprzęty – bierzemy pod uwagę konieczność użycia dodatkowych zabezpieczeń i sprzętów. Niektóre rodzaje palet wymagają użycia wózka ręcznego, reach trucka, wózka z rozszerzonymi ramionami podporowymi lub wózka czołowego, jak w przypadku palety bearer.
Podsumowanie
Wyżej wymienione zasady to ważny element planowania załadunku, zabezpieczenia ładunku i pozostałych działań, których celem jest bezpieczny transport towarów. Maksymalne optymalne wykorzystanie przestrzeni naczepy, z uwzględnieniem typów palet, ich wymiarów i ilości, różnych materiałów z jakich są wykonane, wpływa na opłacalność transportu towarów.
Może zainteresować Cię także:
Wymiana palet w transporcie i logistyce: na co trzeba zwrócić uwagę?
Wymiana palet – 5 kluczowych problemów i praktyczne wskazówki dla przewoźników
Patrycja Hamielec
Content Specialist