Weryfikacja przewoźnika krok po kroku – jak zrobić to na własną rękę?
Jak samodzielnie sprawdzić wiarygodność kontrahenta przed podjęciem współpracy?
Zaufany przewoźnik to klucz do sukcesu w transporcie towarów. Dzięki niemu ładunek dociera na czas, a załadowca nie musi martwić się o powodzenie przewozu. Co jeśli nagle musi szukać alternatywnych rozwiązań lub chce nawiązać współpracę z nowym kontrahentem? O tym jak zweryfikować przewoźnika krok po kroku, piszemy w poniższym artykule.
Spis treści:
- Licencje i dokumenty.
- Ubezpieczenie.
- Zadłużenia.
- Kontrola techniczna pojazdów.
- Oceny i opinie na temat firmy.
- Weryfikacja przewoźnika w TIMOCOM Marketplace.
1. Sprawdzenie zezwoleń, licencji i dokumentów:
Zarejestrowanie działalności
Niestety, na rynku wciąż możemy spotkać się z procederem oferowania transportu przez przewoźników, którzy nie mają zarejestrowanej działalności lub jest ona zawieszona. Poszukując przewoźnika na własną rękę warto pamiętać o sprawdzeniu, czy posiada on wpis w KRS (firma) lub w CEIDG (jednoosobowa działalność gospodarcza). W przypadku przewoźników oferujących usługi poza krajem, dopytać trzeba o VAT europejski.
Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego
Podstawową jest zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Otrzymać może je osoba, która na mocy rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 posiada rzeczywista i stałą siedzibę w jednym z państw należących do Unii Europejskiej, cieszy się dobrą reputacją, ma odpowiednią zdolność finansową i spełnia wymagane kompetencje zawodowe. Warunkiem zezwolenia jest wyznaczenie przynajmniej jednej osoby fizycznej do zarządzania transportem. To, czy przewoźnik posiada zezwolenie na wykonywanie zawodu, można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD).
Licencja wspólnotowa lub transportowa:
Aby realizować transport krajowy i/lub międzynarodowy muszą posiadać odpowiednie licencje. Zezwolenie krajowe, znane również jako licencja transportowa, może być wydane przez starostę powiatowego, licencja wspólnotowa uprawniająca do transportu międzynarodowego – przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD).
Zatem przed nawiązaniem współpracy sprawdź, czy przewoźnik posiada ważną licencję krajową lub międzynarodową (w zależności od zakresu działalności) w Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD).
Certyfikat Kompetencji Zawodowych:
Certyfikat potwierdzający kompetencje zawodowe w transporcie drogowym to podstawa do uzyskania innych niezbędnych dokumentów, takich jak krajowe zezwolenia na przewóz rzeczy, licencja wspólnotowa oraz licencja spedycyjna.
Więcej na temat Certyfikatu Kompetencji Zawodowych przeczytasz w artykule na naszym blogu.
Świadectwo ADR:
W przypadku przewozów towarów niebezpiecznych przewoźnik musi być do tego uprawniony. Zatem warto sprawdzić, czy uzyskał świadczenie ADR w wyniku kursu i kończącego go egzaminu.
2. Sprawdzenie ubezpieczeń:
Przewoźnik powinien posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika (OCP). Aby to zweryfikować, można poprosić o polisę do wglądu lub zapytać o nazwę ubezpieczyciela, a następnie skontaktować się z nim i ustalić, czy przewoźnik faktycznie posiada OCP. Warto sprawdzić od razu polisę ubezpieczeniową pojazdów. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie OCP chroni przed opóźnieniami w transporcie, ale i takimi sytuacjami, jak uszkodzenie, zniszczenie lub kradzież ładunku.
Więcej na temat sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie ładunku przed kradzieżą przeczytasz tutaj.
3. Weryfikacja zadłużeń:
W celu sprawdzenia nieopłaconych należności przez przewoźnika, skorzystaj z dostępnych baz danych, takich jak Krajowy Rejestr Długów (KRD) lub Biuro Informacji Gospodarczej (BIG). Weryfikacja w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) zaś może dostarczyć informacji na temat statusu prawnego firmy. Warto pamiętać, że weryfikacja zadłużeń w KRD i BIG jest dodatkowo płatna.
4. Kontrola techniczna pojazdów:
Upewnij się, że pojazdy przewoźnika są regularnie przeglądane i spełniają wymagania techniczne. W tym celu możesz poprosić o przedstawienie ostatnich wyników przeglądów technicznych pojazdów.
5. Sprawdzenie opinii i referencji:
Poszukaj opinii na temat przewoźnika w Internecie, np. na forach branżowych, w mediach społecznościowych lub na stronach z recenzjami firm transportowych. Możesz także poprosić przewoźnika o przesłanie referencji od innych klientów.
Weryfikacja w TIMOCOM Marketplace
W TIMOCOM Marketplace nie musisz sprawdzać przewoźnika na własną rękę. Każdy użytkownik, przed otrzymaniem dostępu do Giełdy Transportowej i pozostałych funkcji TIMOCOM Marketplace, jest szczegółowo weryfikowany pod kątem uprawnień, zezwoleń, licencji i zadłużeń.
Dodatkowo, jako użytkownik TIMOCOM Marketplace możesz szybko i łatwo zweryfikować przewoźnika pod względem posiadanej dokumentacji i opinii. Co więcej, masz możliwość oferowania i otrzymywania zleceń wyłącznie od wybranych firm.
- Indywidualna lista wykluczeń – możliwość stworzenia listy firm, od których nie będziesz otrzymywać ofert ładunków ani przetargów.
Nie trać czasu na szukanie idealnego przewoźnika na własną rękę. My zrobiliśmy to za Ciebie!
Przetestuj pełną wersję TIMOCOM Marketplace za darmo nawet przez 4 tygodnie. Zyskaj dostęp do nawet 1.000.000 ofert ładunków i pojazdów dziennie od ponad 55.000 zweryfikowanych partnerów biznesowych.
Patrycja Hamielec
Content Specialist